Plan na nowy uśmiech
Ortodoncja
zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych oraz wad szczękowo – twarzowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych. Celem takiego leczenia jest przywrócenie harmonii uśmiechu oraz poprawa rysów twarzy poprzez prawidłowe ustawienie zębów i szczęki. W leczeniu są wykorzystywane aparaty stałe lub ruchome.
Zobacz jak zmienił się uśmiech naszych pacjentek po leczeniu ortodontycznym:
Harmonogram konsultacji w naszych klinikach:
- podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia rodzaj wady, następnie w oparciu o zdjęcia: panoramiczne i cefalometryczne proponuje najkorzystniejszy wariant leczenia
- druga wizyta jest przeznaczona na omówienie planu leczenia. Jeśli mamy do dyspozycji alternatywne metody leczenia, to pacjent ma czas, aby się zastanowić nad finalnym wyborem. Na każdym etapie konsultacji ma do dyspozycji specjalistę, który odpowie na każde pojawiające się pytania i wątpliwości
- podczas trzeciej wizyty zostaje założony aparat stały lub ruchomy, co trwa od 30 minut do 1 godziny
Oferujemy szeroką gamę aparatów ortodontycznych:
aparat ruchomy: zalecany dla dzieci pomiędzy 4, a 12 rokiem życia, a więc przed skończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparat składa się z akrylowej płytki oraz drucianych pętli, dopasowanych kształtem do zębów. Pozwala on na korygowanie nadmiernego wychylenia zębów do przodu i do tyłu. Skuteczność leczenia tego typu aparatem zależy od współpracy pacjenta z lekarzem
aparat ligaturowy – klasyczny aparat z zamkami mocowanymi do zębów. Zamki ustabilizowane metalowym drucikiem przymocowanym do aparatu ligaturami gumowymi (różne kolory), który wywierając nacisk powoduje stopniowe i kontrolowane przemieszczanie się zębów. Zamki mogą być metalowe, przeźroczyste-krystaliczne i ceramiczne
aparat stały standard mini – zamki mini są obecnie najbardziej popularnymi ze wszystkich, które noszone są przez pacjentów. Mniejsze o 30% od zamków tradycyjnych są bardziej komfortowe i mniej zauważalne niż tradycyjne zamki pełnowymiarowe
aparat stały z zamkami krystalicznymi INSPIRE – kosmetyczny i elegancki aparat stały z zamkami wykonanymi z przeźroczystego szafiru, leczenie jest niemal niewidoczne. Wykonane z kryształów szafiru są przezierne dzięki temu stały się jednym z najbardziej popularnych wyborów w estetycznym leczeniu stomatologicznym
aparat bezligaturowy – aparat bez gumowych ligatur, których nie trzeba regulować. Ma delikatniejsze działanie, jest dedykowany dla osób z chorobami przyzębia i z dużymi wadami zgryzu. Zaletą jest brak konieczności częstych wizyt u ortodonty.
aparat niewidoczny Invisalign – ruchomy i przeźroczysty aparat nakładkowy. Nowoczesna terapia niewielkich wad zgryzu. Jest to innowacyjna metoda korygowania wad zgryzu za pomocą przeźroczystych nakładek, które prostują zęby. Nakładki są niemal niewidoczne i wyjątkowo estetyczne. Wykonane są z miękkiego materiału nie powodują u Pacjentów niedogodności i dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem.
Zalety aparatu niewidocznego:
- nakładki są przezroczyste, a przez to niewidoczne i nie zawierają elementów metalowych
- nosząc je na zębach można normalnie śmiać się i rozmawiać
- powierzchnia nakładek jest gładka
- można je zdjąć np. do jedzenia czy wyczyszczenia, a następnie z łatwością włożyć powrotem
- czyścimy je za pomocą szczoteczki i pasty do zębów
- leczenie tą metodą jest bezbolesne oraz nieinwazyjne
- regularne stosowanie nakładek gwarantuje wysoką efektywność leczenia
ortodontyczna maska twarzowa – to aparat zewnątrzustny stosowany u dzieci w okresie rozwojowym w leczeniu wad zgryzu z
niedostatecznym wzrostem szczęki (przodozgryzów). Stymuluje doprzedni rozwój szczęki. Efektem stosowania maski twarzowej w odpowiednim wieku jest unikniecie zabiegu operacyjnego na szczęce i żuchwie po zakończeniu wzrostu. Aparat składa się z dwóch podkładek akrylowych umiejscowionych na czole i brodzie, drucianego szkieletu oraz wyciągów łączących maskę z odpowiednim aparatem wewnątrzustnym (często z Hyraxem). Najbardziej efektywnie działa on u dzieci w wieku 7-9 lat, kiedy występuje największy potencjał wzrostowy szczęki oraz pozwala uzyskać znaczną poprawę kształtu twarzy. Aparat powinien być noszony minimum 12 godzin dziennie, czyli wieczorem i w nocy. Zalecane jest noszenie maski twarzowej przez 2h dziennie oraz w nocy. Maskę przykłada się do twarzy, tj. brody i czoła i rozpina elastyczne wyciągi między maską, a aparatem wewnątrzustnym. Zalecane jest noszenie maski twarzowej przez około pół roku. Wizyty kontrolne przewidziane są co 2 miesiące, w trakcie których lekarz ortodonta sprawdza dopasowanie maski oraz postępy leczenia ortodontycznego, koryguje jej ustawienie i sprawdza poprawność jej noszenia.
aparat Carrire Motion – aparat do korekcji wad klasy II, czyli dysproporcji rozmiaru górnej i dolnej szczęki, potocznie zwanej wystającymi zębami.
Działanie:
Wykorzystuje on najnowsze osiągnięcia zaawansowanej technologii ortodontycznej, przez co gwarantuje szybkie i efektywne przeprowadzenie pierwszej fazy leczenia, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej estetyki w trakcie leczenia ortodontycznego. Dodatkowo dzięki skokowemu przyspieszeniu terapii ortodontycznej w początkowych fazach znacząco skraca całkowity czas leczenia aparatem ortodontycznym. Typowy czas leczenia przy użyciu aparatu ortodontycznego Carriere Motion wynosi od 3 do 5 miesięcy. Jest on zależny od konkretnego przypadku i precyzyjnie określany przez lekarza ortodontę. Po uzyskaniu pożądanego przemieszczenia zębów system Carriere Motion jest ściągany i zakładany jest aparat ortodontyczny lub szyny typu clear alinger, dla dokończenia leczenia. Dzięki aparatowi Carriere Motion droga do osiągnięcia pięknego uśmiechu stała się niezwykle szybka i łatwa.
Korzyści:
- skrócenie czasu leczenia przed założeniem aparatu stałego, dzięki znaczącemu przyspieszeniu przemieszczanie zębów w pierwszej fazie leczenia.
- zastosowanie wyciągów elastycznych na samym początku leczenia, nie na sam koniec.
- aparat jest estetyczny i niemalże niewidoczny dzięki innowacyjnemu projektowi konstrukcji.
- aparat w żaden sposób nie zaburza wymowy, jak potrafią niektóre aparaty ortodontyczne.
- brak konieczności zakładania aparatów na zewnątrz ust, które tradycyjnie stosowane są w leczeniu tego typu wad zgryzu.
- gładki i ergonomiczny kształt, który sprawia, że aparat jest bardzo wygodny w noszeniu i nie powoduje uczucia dyskomfortu dla warg i policzków.
- aparat jest łatwy w czyszczeniu, dzięki czemu utrzymania higieny w jamie ustnej jest proste oraz nie utrudnia szczotkowania zębów.
Gładka powierzchnia aparatu umożliwia normalne spożywanie jedzenia, pod warunkiem stosowania się do instrukcji użytkowania. W razie ich nieprzestrzegania aparat może, jak każdy inny aparat ortodontyczny, odkleić się od zębów. Należy pamiętać o noszeniu wyciągów elastycznych dokładnie według zaleceń lekarza. Jest to niezwykle ważne dla osiągnięcia najlepszych i najszybszych efektów leczenia, bez konieczności zakładania staromodnych, zewnętrznych aparatów ortodontycznych.
Zalecenia:
- często zmieniaj wyciągi elastyczne! Najlepiej jest zmieniać je do 4 godziny oraz nosić przez cały czas, zdejmując je jedynie do posiłków. Pamiętaj, aby zawsze mieć wyciągi przy sobie.
- jeśli aparat odklei się od zębów możliwe najszybciej skontaktuj się z lekarzem ortodontą. Nie jest to sytuacja wymagające natychmiastowej interwencji ortodonty, lecz przerwy w noszeniu aparatu mogą spowodować wydłużenie leczenia.
- w przypadku odczuwania bólu niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem ortodontą. Niewielki dyskomfort jest typowym objawem, zwłaszcza w początkowym okresie leczenia. Jednak, jeżeli jest on większy lub też odczuwasz ból, niezwłocznie skontaktuj się z ortodontą w celu ustalenia przyczyny.
- powstrzymaj się od jedzenia twardych i lepkich posiłków. Staraj się kroić jedzenie na drobne kawałki oraz jeść powoli. Pamiętaj też o szczotkowaniu oraz myciu zębów nicą dentystyczną po każdym posiłku.
- pamiętaj, aby zgłaszać się na wszystkie wizyty kontrolne. Jeżeli będziesz przestrzegać poleceń oraz zaleceń ortodonty leczenie potrwa krócej.