Niewidoczne nakładki Invisalign
Co to jest Invisalign®?
Invisalign to przezroczysty aparat ortodontyczny w formie silikonowych nakładek. To przełom w dotychczasowym leczeniu ortodontycznym. Każda innowacyjna cecha systemu Invisalign służy jednemu celowi – uzyskaniu wymarzonego przez pacjenta uśmiechu.
Jak wyglądają nakładki Invisalign?
Aparat Invisalign złożony jest z pary nakładek na górny i dolny łuk zębów, które wykonane są z termoplastycznego silikonu. Kształt nakładek oraz ilość kompletów dostosowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jak powstają nakładki Invisalign®?
Uzębienie pacjenta jest skanowane za pomocą cyfrowego skanera. Na podstawie skanów lekarz przygotowuje plan wyrównania zgryzu oraz wizualizację. Pacjent zobaczy początkową pozycję zębów oraz planowany efekt docelowy. Na podstawie odcisku zębów tworzony jest komplet indywidualnych nakładek dostosowany do kształtu uzębienia pacjenta, które stopniowo będą przesuwały zęby do ostatecznej pozycji.
Nakładki zapewniają komfort używania bez bólu, lepsze dopasowanie oraz są łatwe w codziennym użytkowaniu. Dzięki prostocie zdejmowania i zakładania nakładek można cieszyć się ulubionymi potrawami bez żadnych ograniczeń. Osoby uprawiające sporty kontaktowe mogą zdejmować przezroczyste nakładki Invisalign przed treningiem.
Zalety nakładek Invisalign®
DOPASOWANE DO CIEBIE – W Eurodent przygotujemy indywidualnie nakładki wykonane z elastycznego materiału SmartTrack.
SKUTECZNE – Nakładki działają od pierwszego założenia. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku tygodniach.
WYGODNE – Precyzyjnie dopasowane do linii dziąseł są wygodniejsze niż tradycyjny aparat ortodontyczny.
NIEWIDOCZNE – Przezroczyste i dyskretne. Większość osób nie zorientuje się, że jesteś w trakcie leczenia.
ŁATWE W UŻYTKOWANIU – Łatwo zdejmowalne. Posiłki czy uprawianie sportów nie będą stanowić problemu.
Jak działa Invisalign®?
System Invisalign koryguje ustawienie zębów poprzez wywieranie kontrolowanego nacisku na poszczególne zęby przez odpowiednią ilość czasu, co powoduje ich stopniowe i delikatne przemieszczanie się. Dzień po dniu, milimetr po milimetrze.
Co 6 – 8 tygodni pacjent odbywa kontrolę, na której otrzymuje nowy zestaw nakładek na kolejne tygodnie. Co 2 tygodnie następuje wymiana noszonych nakładek na nowe, o nieznacznie zmodyfikowanym ułożeniu. Ten proces jest powtarzany cyklicznie i trwa tak długo, aż zęby znajdą się na właściwych miejscach.
Czy Invisalign® jest lepszy od innych metod?
Olśniewający uśmiech to cel każdego leczenia ortodontycznego. Aby to osiągnąć mamy wiele możliwości do wyboru. Zobacz, jakie możliwości daje przeźroczysty aparat:
Leczenie Invisalign®
1: Konsultacja
Podczas konsultacji w Eurodent lekarz wykona skan Twojego uzębienia i na tej podstawie omówi możliwe metody leczenia oraz zaprezentuje Ci jak Twój uśmiech będzie wyglądał po leczeniu ortodontycznym. Ponadto lekarz udzieli Ci szczegółowych informacji o przebiegu i czasie leczenia ortodontycznego, jego kosztach oraz odpowie na Twoje pytania.
2: Plan leczenia
Jeśli zdecydujesz się na metodę Invisalign, to wykonamy zdjęcia i wyciski zębów. Następnie stworzymy cyfrowy obraz 3D Twojej jamy ustnej. Na tej podstawie przeprowadzona zostanie wirtualna symulacja pokazująca w jaki sposób nakładki Invisalign będą przesuwać Twoje zęby. Na tym etapie lekarz będzie mógł też określić przewidywany czas i koszt leczenia. Z reguły jednak okres 1 roku jest wystarczający do uzyskania pięknego uśmiechu u osób dorosłych.
3: Indywidualne nakładki
W oparciu o wirtualny model 3D oraz ustalony plan leczenia, przygotujemy nakładki idealnie dopasowane do Twoich zębów. Nakładki są wykonane z termoplastycznego, przezroczystego silikonu, który nie podrażnia policzków ani dziąseł. Wygodne w noszeniu, bez problemu mogą zostać wyjęte na czas jedzenia lub zabiegów higienicznych. Ponieważ nakładki są przeźroczyste, nie będzie widać, że jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego.
4: Zmiana nakładek
Co 7-10-14 dni (w zależności od wskazań lekarza) wymieniasz nakładki Invisalign na nowe. Każda zmiana to kolejny etap leczenia. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów i zakończenia leczenia na czas, zaleca się noszenie nakładek każdego dnia przez 20 do 22 godzin. Podczas całego procesu leczniczego lekarz prowadzący zaprasza pacjenta na pojedyncze wizyty kontrolne. Ze względu na to, iż w systemie Invisalign nie obawiamy się awarii aparatu, wizyty te można dopasować do stylu życia pacjenta. Osoby podróżujące czy mocno zapracowane mogą liczyć na mniejszą liczbę wizyt kontrolnych.
5: Piękny uśmiech
Gratulacje! Leczenie dobiegło końca, a Ty możesz cieszyć się równym uśmiechem. Aby zachować efekty leczenia bez zmian, zapytaj lekarza jak najlepiej dbać o Twój nowy uśmiech, żeby zapobiec ponownemu przemieszczaniu się zębów.
Koszty leczenia Invisalign®
Całkowity koszt leczenia jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy od stopnia wady oraz wymaganego czasu noszenia aparatu. Zapraszamy na konsultacje z lekarzem specjalistą.
Telefon: 600 909 330
Nasz specjalista dr n. med. Agnieszka Czechumska zaprasza na konsultację podczas, której dowiesz się oraz zobaczysz na cyfrowej wizualizacji, jak szybko Twój uśmiech stanie się równy i piękny.
Zasady użytkowania nakładek ortodontycznych Invisalign, przy braku możliwości odbycia planowej wizyty kontrolnej lub braku kontaktu z lekarzem prowadzącym.
- Nakładki nosi się 22 godziny na dobę.
- Nakładki ODKŁADAMY TYLKO do dedykowanego PUDEŁKA (obecnie nie odkładamy na stół, blat, do kieszeni czy do chusteczki)
- WYJMOWANIE Z UST tylko po uprzednim dokładnym wymyciu/dezynfekcji rąk
- WKŁADANIE NA ZĘBY tylko po uprzednim dokładnym wymyciu/dezynfekcji rąk
- ODKAŻANIE nakładek preparatami na bazie min. 70 % alkoholu. Nakładek nie należy odkażać gorącą wodą.
- Po każdym jedzeniu należy wymyć zęby.
- KONTAKT Z LEKARZEM / MONITOROWANIE LECZENIA
W sytuacji gdy Przychodnie są zamknięte, regularne wizyty kontrolne nie są możliwe do przeprowadzenia. Zaleca się, uzyskanie kontaktu mailowego do lekarza prowadzącego i tą drogą kontaktowanie się z nim. Zaleca się, by oprócz opisu problemu wysłać również jak najdokładniejsze zdjęcia wewnątrzustne. Pozwoli to lekarzowi bardziej precyzyjnie zinterpretować sytuacje i rekomendować adekwatne rozwiązanie.
CZAS NOSZENIA NAKŁADKI
Nakładki należy nosić tyle dni ile zalecił lekarz. W sytuacji, gdy nie wiemy kiedy odbędzie się wizyta kontrolna, aktualną nakładkę można nosić do momentu, gdy wyraźnie odczuwać będzie się „luz” podczas wkładania i zdejmowania z zębów.
Jeżeli pacjent nie wie jaki jest plan leczenia do zrealizowania na kolejnej wizycie kontrolnej, należy zrobić wszystko by każdą nakładkę „wynosić” jak najdłużej.
WIZYTA KONTROLNA
Jeżeli wizyta kontrolna miała odbyć się w tym lub następnym tygodniu a Przychodnia jest zamknięta, zaleca się noszenie aktualnej nakładki jak najdłużej (1-2-3 tygodnie). W wyjątkowych sytuacjach, przy dobrej technice wkładania, zdejmowania i użytkowania, nakładka może być użytkowana przez parę tygodni (nawet jeśli odczuwa się jej „luz”).
KONIEC LECZENIA
Po wynoszeniu wszystkich nakładek, należy ostatnią nakładkę nosić do dnia wyznaczonej wizyty kontrolnej.
ODCZEPIENIE SIĘ/ZŁAMANIE SIĘ ATTACHEMENTU NA ZĘBIE
Gdy zauważy się brak jednego lub kilku zaczepów na zębach, należy aktualną nakładkę użytkować jak najdłużej – najlepiej do momentu wyraźnego odczuwania jej „luzu”.
PĘKNIĘCIE NAKŁADKI
Pęknięta nakładka nie powinna być użytkowana. W tym przypadku należy rozpocząć noszenie nakładki oznaczonej kolejnym numerem. Zaleca się, by nową nakładkę założyć na noc. Następnego dnia zaleca się parę razy żuć delikatnie żelki by nakładka szybciej dopasowała się do zastanych warunków zębowych.
ZGUBIENIE NAKŁADKI
Postępować dokładnie tak jak przy PĘKNIĘCIU NAKŁADKI.
Jeśli nakładka o numerze kolejnym w odniesieniu do nakładki zgubionej całkowicie nie pasuje, należy nosić jak najdłużej starą nakładkę (czyli tą o numerze o jeden mniejszym od nakładki zgubionej). Po uzyskaniu przez nią „luzu” postępować jak przy PĘKNIĘCIU NAKŁADKI.
NASTĘPNA NAKŁADKA NIE PASUJE
W przypadku, gdy planowo zmienia się nakładkę i ta nie pasuje, należy powrócić do noszenia poprzedniej nakładki. Ostatnią nakładkę należy nosić tak długo aż poczujemy „luz”. Dopiero w tym momencie należy przejść na następną nakładkę.
OSTRY BRZEG NAKŁADKI
Gdy poczuje się ostry brzeg nakładki, należy natychmiast nożyczkami (najlepiej do paznokci) przyciąć w minimalnym stopniu dany region nakładki. Zaleca się przycięcie nakładki jedynie w niekomfortowym miejscu, tak by nie wycinać zbyt dużo materiału, gdyż może to osłabić konstrukcję nakładki.
KONIEC ELASTYCZNYCH GUMEK/WYCIĄGÓW
Gdy lekarz zalecił stosowanie elastycznych gumek/wyciągów, a w pewnym momencie ich zabraknie, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku, gdy czas stosowania tych gumek dobiega końca nie należy się martwić brakiem noszenia wyciągów przez parę dni. W przypadku, gdy czas stosowania wyciągów jest zaplanowany na dłuższy okres najłatwiej będzie zadzwonić do sklepu stomatologicznego i dokupić osobiście takie same wyciągi jakie do tej pory były używane.
WYBIELANIE DOMOWE ZĘBÓW
Nakładki Invisalign nie są przeznaczone do aplikacji do ich wnętrza preparatów do wybielania zębów i przeprowadzenia w nich domowego wybielania. Silne środki chemiczne osłabiają strukturę materiału nakładki i zmniejszą jej siłę. Tracąc swoje wartości biomechaniczne, nakładkami wykorzystanymi do tego celu nie można kontynuować prawidłowego leczenia.
STARE NAKŁADKI
W sytuacji braku możliwości wizyt kontrolnych czy niemożności odebrania nowego zestawu nakładek, należy zachować wszystkie wynoszone nakładki. Nigdy nie wiadomo, ile czasu przyjdzie pacjentowi oczekiwać na wizytę. Należy pamiętać, iż w każdej nakładce zaprojektowane są przemieszczenia zębów, których zakres jest minimalny do uzyskania efektu. W związku z powyższym, nakładki postępujące po sobie w wielu sytuacjach mogą być dobrą alternatywą do użytkowania na wypadek utraty czy zniszczenia jednej z nich.
CHOROBA
Nakładki Invisalign można nosić w przypadku większości chorób pacjenta. Choroby alergiczne czy stany zapalne dróg oddechowych nie są przeciwskazaniem do leczenia nakładkami.
SZPITAL
Leczenie nakładkami można przerwać w sytuacji, gdy pacjent jest hospitalizowany. Należy być świadomym, iż efekty uzyskane do tej pory mogą się pogorszyć. Po powrocie do zdrowia, lekarz prowadzący wykona aktualny skan uzębienia. Lekarz wyjaśni jakie są możliwości kontynuacji leczenia.
Autor
dr n. med. lek. dent. Agnieszka Czechumska